Ferman Akgül Fan Sitesi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ferman Akgül Fan Sitesi

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

maNga | Danimarka Konser Röportajı - 23.09.2010

YazarMesaj
yoNc@

yoNc@

maNga | Danimarka Konser Röportajı - 23.09.2010  Empty
MesajKonu: maNga | Danimarka Konser Röportajı - 23.09.2010    maNga | Danimarka Konser Röportajı - 23.09.2010  Icon_minitimeC.tesi Eyl. 25, 2010 3:31 pm

--------------------------------------------------------------------------------
Kopenhag’da her sanatçıya nasip olmayan saygın Tivoli sahnesinde bir konser veren Manga grubu üyeleri Haber’e konuştu.

Konser öncesi sohbet ettiğimiz grup üyeleri öncelikle iyi müzik yapmak için bir araya geldiklerini ancak yarattıkları güzellikleri paylaşıp, daha geniş kitlelere ulaştırmak için ise Türkiye sınırları dışına taşmayı her zaman amaç edindiklerini söylediler.

Kopenhag Şehir Merkezindeki Sony Music binasının en üst katında röportaj için bekliyorum. 25 dakika geciktiler. Benden önce başka bir müzik yazarı ile röportaj yapıyorlar sanıyorum sıramın gelmesini bekliyorum, ya da kendime böyle söylüyorum. Asansörün kapısı açılınca onların da o binaya benim gibi ilk kez geldiklerini anlıyorum. Hepsi de geciktikleri için defalarca özür diliyorlar.

Pırıl pırıl 5 Türk genci. Nasıl samimi, nasıl içten hepsi. Sanki bundan 3-5 ay önce 350 milyon TV izleyicisinin önünde Eurovision’da ikinciliği yakalayanlar onlar değil. Sanki MTV İnternational ve MTV Nordic’in gözde gruplarından biri olanlar onlar değil. Sanki on yılardır tanışıyoruz kendileriyle. Bu alçak gönüllülük ve sıcak, samimi hava içinde başlıyor sohbetimiz. Kendilerine bunun bir röportaj olmadığını, o form içinde olmayacağını, ancak bu çok kısa sohbetimizin bir röportaj haline dönüşeceğini söylüyorum kendilerine.

Türkiye’de futbol kulüpleri için olsun sinema yapımcıları ve oyuncuları için olsun müzisyenler ve gruplar için başarının kriterinin yurtdışında tanınmaktan geçtiğini düşünenleri göz önünde bulundurursak. Kendinizi başarılı olmuş olarak addedebilir misiniz?

-Biz öncelikle iyi müzik yapmak için bir araya geldik, ancak bunu yaparken de söyleyecek sözümüz olduğunu düşündüğümüz için mümkün olan en fazla sayıda insana hitap etmeyi düşündük. Bu yüzden Türkiye sınırları dışında da tanınmak için çok çalıştık ve bunda başarıya ulaştığımızı düşünüyoruz. Grubumuzun adını da o yüzden herkesin kolayca telaffuz edebileceği bir sözcük olan Manga koyduk (Manga ayrıca Japonca da çizgi roman anlamına geliyor)

Eurovision aslında bir çok kişinin alay ettiği bir yarışma. Ne işiniz vardı sizin Eurovision’da? Yurtdışında daha çok tanınmak için mi katıldınız?

-Evet Eurovision’un bir çok kişi tarafından alaya alındığını, ancak yine o kişiler tarafından da izlendiğini biliyoruz. 350 milyon izleyicisi olan bir yarışma bizce küçümsenmemeli ve Uluslararası kariyer beklentisi olanlar için çok önemli bir atlama taşı. Ve katılmakla çok isabetli davrandığımızı da burada bulunmamızdan görebilirsiniz. Eurovision’a katıldığımız için Tivoli’de sahne alıyoruz.

Eurovision’daki başarınızda Avrupalı Türklerin katkısını hissedebildiniz mi? Sertab Erener kazandığı zaman Avrupalı Türklerin bulundukları ülkelerden yüksek puanlar gelmişti. Sizin başarınız için de bunu söyleyebilir miyiz?

-Hayır, tam olarak değil. Keşke. Sadece Avrupalı Türkler Türk olduğumuz için bize oy vermiş olsalardı daha çok puan almamız gerekirdi. Biz örneğin Hırvatistan’dan 12 puan aldık. Bugüne kadar hiç tam puan vermemişlerdi bize. Biz Avrupalıların müziğin kalitesine oy verdiklerini düşünüyoruz. Aynı şey Türkler için de geçerli.

Buraya ulaşma hikayeniz nasıl kısaca?

-Biz Ankara’da kurulmuş bir grubuz. Önce Ankara’da tanınmak istedik, ardından kendimize İstanbul’u hedefledik, ardından Uluslararası kariyere odaklandık. Bugünlerde tüm dikkatimizi buna yoğunlaştırdık.

Bundan sonraki hedefler neler?

İsveçli müzik yapımcıları ile önümüzdeki yıl içinde bir proje çalışmamız olacak. Önümüzdeki İlkbaharda Almanya konserlerimiz olacak. Almanya’ya çok önem veriyoruz. Uluslararası arenada mutlaka sahneye çıkılması gereken bir ülke Almanya. Bunların yanı sıra Uluslararası sahnelerde olabildiğince yer almak istiyoruz. Ancak bizim geldiğimiz noktaya daha fazla sayıda Türk sanatçının ve grubun da gelmesini istiyoruz. Biz yalnız olmak istemiyoruz. Biz grubumuzu kurduktan sonra bize iyi yardım edildiğini, iyi pazarlandığımızı düşünüyoruz. Umarız diğer Türk müzisyen ve gruplar da bu olanaklara sahip olurlar.
http://www.manga.web.tr

maNga | Danimarka Konser Röportajı - 23.09.2010
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» 20.03.2010 maNga maLatya konSeriii