Ferman Akgül Fan Sitesi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ferman Akgül Fan Sitesi

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Billboard | Ferman Akgül/Akortsuz Düşünceler Temmuz08'

YazarMesaj
BadLikAmiri
Admin
BadLikAmiri

Billboard | Ferman Akgül/Akortsuz Düşünceler Temmuz08' Empty
MesajKonu: Billboard | Ferman Akgül/Akortsuz Düşünceler Temmuz08'   Billboard | Ferman Akgül/Akortsuz Düşünceler Temmuz08' Icon_minitimeSalı Ağus. 19, 2008 12:43 pm

Müzik yarıştırılır mı?

İlkokuldan liseye geçerken,liseden sonra üniversite sınavlarına hazırlanırken,üniversite bitince iş hayatına atılırken hep birileriyle yarıştırılmıyor muyuz zaten.Sanatın yarıştırılmasından önce at koşturur gibi insanların,özellikle örgencilerin yarıştırılması daha acı bir durum değil mi?

Bu soru her müzik yarışması gündeme geldıgınde tartışılır durur etrafımızda.Kimlikleri sanatın hiçbir dalının yarıştırılmaması gerektıgıne inanır,kimileri ise bunda bir sakınca görmez.Açıkçası bende bunda bir sakınca görmüyorum.En azından bu yaklaşımın şartlara göre değişmesi gerektiğine inanıyorum.Zaten bir sakınca görmüş olsaydım 2002 yılındaki Sing Your Song adlı yarışmada isim olmazdı.Tabii bir yandan da müziğin yarıştırılabilir bir kavram olmaması gerektiğine de inanmıyor değilim içten içe.Daha doğrusu keşke yarışmak diye bir kavram olmasa hayatımızda diye düşünmüşümdür hep. İlkokuldan liseye geçerken,liseden sonra üniversite sınavlarına hazırlanırken,üniversite bitince iş hayatına atılırken hep birileriyle yarıştırılmıyor muyuz zaten. Sanatın yarıştırılmasından önce at koşturur gibi insanların,özellikle örgencilerin yarıştırılması daha acı bir durum değil mi? Her yeni hükümet sınav sistemimize bir çözüm getirmeye çalışır ama nedense sistem her defasında daha da karmaşık bir hal alır.Neyse…Ailelerin müziğe ve sanata olan bakışı biraz katıdır bizim ülkemizde.Onlar müzik yarıştırılır mı diye düşünmezler tabii ki.Tek düşündükleri çocuklarının önce okullarını bitirmeleridir.O zamanlar bu anlamsız gibi gelir fakat yaş ilerledikçe de kaygılarını anlamaya başlarsınız.Ama bazı durumlarda bütün o katı durum değişmeye başlar.Aileniz çok istemese de bir yarışmaya girmişsinizdir ve bir de bakmışsınız binlerce kişi önünde çalıyor ve bir jüri tarafından da değerlendiriliyorsunuzdur.İşte o anda size yine en büyük desteği yine aileniz verir.Şimdi böyle bir yarışmadan bahsetmek istiyorum size.
Ankara Hürriyet in liselerarası müzik yarışmasında jüri üyeliği yaptım geçen aylarda.Gördüklerime ve dinlediklerime inanamadım.Kırk yıllık gruplara ve sanatçılara taş çıkarırcasına bir ciddiyetle hazırlanmıştı tüm okullar.Sahne şovları,kıyafetler,seçilen şarkılar…Hepsi çok etkileyiciydi.Bu arada hepsinin de ailesi oradaydı ve hepsinden daha heyecanlıydı.Eminim bir çoğu bu yarışmadan sonra çocuklarını bu konuda daha ciddiye almaya başlamıştır.En çok ilgimi çekende kız öğrencilerin çokluğuydu.Her grupta bir kız enstrümanist vardı.Bunu çok önemsiyorum;çünkü ülkemizde hala büyük bir eksik var ülkemizde.Okulları izlerken ister istemez kendi lise yıllarıma da gittim geldim.O zamanlar liselerde böyle aktivitelerin olduğunu pek hatırlamıyorum.Müzik bizim dönemimizde sadece müzik derslerinden ibaretti.Zorunlu olarak flüt çalma günleri gibiydi adeta.Hala öyle mi bilmiyorum.Milliyet in efsane olmuş liselerarası müzik yarışmasından da eser kalmamıştı tabii ki bizim okuduğumuz yıllarda.Yani biz tam geçiş döneminde okumuşuz ne yazık ki.Birkaç kişiye “okulların da müzik stüdyoları var mı bu grupların ” diye sorduğumda ise “evet” yanıtını almak şaşırttı beni açıkçası.Ben üniversitede bile stüdyomuz olduğuna inanamıyordum çünkü.Bu arada umarım yeraltı ortamı hala koruyordur kendini.Lafın gelişi dolarak demiyorum,gerçekten yerin altındaydı stüdyolar.Ve arada sırada konserler bile yapılırdı o stüdyolar önünde.
O gün jürideyken bunları düşündüm işte.O grupların birçoğuna hayallerinin kapısı açılacaktı beklide o yarışma sayesınde.Ayrıca o gün;kendilerini gösterebilmeleri ve ailelerine bu işte ciddi olduklarını ispat etmek içinde önemli bir gündü.Peki bu durum,müzik yarıştırılır mı sorusundan daha önemli değil mi sizce de?Magazinsel bir haber olamadan album yapmanın çok zor oldugu bir ortamda bu tarz yarışmaların ne zararı var ki?Bence hiçbir zararı yok.Aksine televizyonları uzun süre işgal etmış ve adları güya müzik yarışması olan magazin programlarına karşı durdukları tavırla da çok faydaları var,Türkiye müzik sektöründe.Hem bu kadar karşıyız her şeye.o zaman ödül törenlerine de karşı çıkalım.Kimse ödül almasın.Film festivallerinin yarılma bölümleri de kaldırılsın.Filmlere ve oyunculara da ödül verilmesin.Ne geçecek elimize?Biz istesek de istemesek de,yaratmış oldugumuz sistem onları hep bir yerlere yarıştırmaya devam etmeyecek mı zaten.Bunun dogru bir düzen içinde olmasıve birilerinin hayatlarını olumlu etkılemesı,birçok seyın yanlış gittiği şu zamanda daha önemli ve değerli değil mi ?
O yüzden bence bırakalım bu müzik yarıştırılır mı yarıştırılmaz mı sorularını.Göstersin bu insanlar kendılerını.Duyursunlar seslerini.Belki ilerde onlar kuraralar hiçbir şeyin yarıştırılmadıgı bir dünyayı.Tabii biz bir şeyleri kurtarıp bırakabilirsek onlara…

DİP NOT:İsimlerini değiştirdiler mi daha sonra bilemiyorum ama Kunteper diye bir grup vardı yarışmada.Son zamanlarda izlediğim en heyecan verici gruptu.Lütfen siz de aklınızın bir köşesine yazın.
https://fermanakgul.yetkinforum.com

Billboard | Ferman Akgül/Akortsuz Düşünceler Temmuz08'
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-