Ferman Akgül Fan Sitesi


 
AnasayfaSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 maNga | Sokakta Olmayı Seviyoruz Yine Hep Böyle Kalacağız - Zaman

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
yoNc@

avatar

Mesaj Sayısı : 2318
Kayıt tarihi : 27/03/10
Yaş : 23
Nerden : cehennemin dibinden...

MesajKonu: maNga | Sokakta Olmayı Seviyoruz Yine Hep Böyle Kalacağız - Zaman    Çarş. Eyl. 15, 2010 6:15 pm

SOKAKTA OLMAYI SEVİYORUZ YİNE BÖYLE KALACAĞIZ
55. Eurovision Şarkı Yarışması'nda 'We Could Be The Same' (Aynı Olabiliriz) parçasıyla başarılı bir performans sergileyip ikincilik elde eden Manga üyeleri, sonuçtan bir hayli memnun.

Kazandıkları tecrübe ile bundan sonraki albümlerini İngilizce olarak çıkarmayı düşünen Manga üyeleri Ferman, Özgür, Yağmur, Efe ve Cem ile keyifli bir söyleşi yaptık.

Dokuz yıl önce 'Sing Your Song' yarışmasında aldığınız ikincilik, albüm maceranızı başlatmıştı. Eurovision'daki ikincilik ödülü sizi nasıl bir maceraya sürükler?

Ferman: İngilizce bir albüme dönüşürse güzel olur, öyle olmasını umut ediyoruz. Sonrasındaki olaylar bizi depresyona itmişti ama çok uğurlu gelmişti o ikincilik. Bu da uğurlu gelecektir. Yine ikinci olmamıza sevindik aslında.

İngilizce söylemek ya da yazmak zor değil mi?

Ferman: İngilizce yazmak daha kolay, zaten tek başıma yazmıyorum, birilerinden yardım almak zorundayım. İngilizce albümde de aynı yolu izleyeceğiz.

Cem: Türkçe daha ağdalı imiş, onu öğrendik.

Ferman: İngilizcede çok basit kelimeler kullandığınızda yavan durmuyor. Ama Türkçede yavan buluyoruz ve illaki üstü kapalı derin anlamlara girmeye çalışıyoruz. Roman yazar gibi şarkı sözü yazmaya kalkıyoruz. Bugüne dek hep kasmıştık kendimizi.

İkinci olacağınızı hissettiğinizde 'Ohh be 2. olduk' duygusu mu, yoksa 'Tühh be 1.liği kaçırdık' mı ağır bastı?

Özgür: Oylamanın ortasında falan belliydi aslında sonuç. Almanya farkı açmıştı zaten, ondan sonraki en iyi dereceyi beklemeye başladık.

Efe: 'Birincilik kaçtı' dedik yani hepimiz.

Birinci olmaya dair bir his en başından beri var mıydı?

Cem: Hiçbir zaman o kadar hırpalamadık kendimizi. Orada sahne şovumuzla birleşince olay, ekibin desteğini görünce, prodüksiyon ekibinden birisinin bizim adımıza bahis oynadığını söylediğini falan duyunca 'Evet birinci olabiliriz' hissi uyanmaya başladı.

Yani bir ara 'Aynı Olabiliriz' parçası 'birinci olabiliriz' cümlesine çevrildi?

Efe: Evet... (Gülüşmeler)

Türkçe söyleseniz bu başarı gelir miydi?

Ferman: İngilizce söylemenin etkisi oldu bence. Çünkü şarkının sözlerinin anlaşılması da önemli. Hırvatistan'dan 12 puan alamazdık Türkçe söyleseydik, anlamak içinde çaba sarf etmezlerdi.

Katıldığınız için eleştirenler olmuştu. İçten içe sevinip 'İşte size cevabımız' diyen oldu mu?

Özgür: Tabii canım.

Ferman: Türkiye'de bu işin bu kadar namus meselesi haline getirilip anlayan anlamayan herkesin şarkıdan kıyafetimize, prodüksiyondan ışığımıza laf edip ikinci olunca da 'Evet ya evet' diye tepki içine girmesi ikiyüzlülüğün dik âlâsı açıkçası. Türkiye'de Eurovision çok iyi tanıtılmıyor. Orada özel TV kanalı olmayan tek ülke bizdik. Almanya, 75 kamera ile gelmişti. Bizde ya dava haline getiriyor ya da tamamen hiçe sayıyoruz.

Daha önce izleyicinin SMS'leri ile belirleniyordu. Ama bu sene jüri de oy verdi. Bu avantaj mı, dezavantaj mı?

Yağmur: Jüri bizim için bir sır. Kimlerden oluşuyor, nasıl bir kriterle değerlendirdiler bilmiyorum. Ama iyi oldu, çünkü sadece halkın beğenisi dışında profesyonel düşünen insanların fikrinin o işe davet edilmesi hakkaniyet açısından doğru. Ama genel anlamda olumlu tepki mi aldık bunu bilmiyorum.

1. olan Almanların şarkısını beğendiniz mi?

Yağmur: Favori gösteriliyordu en baştan. İlk üçte olması sürpriz olmazdı. Kişisel olarak bu kadar büyük bir farkla birinci olacak bir şarkı olduğunu düşünmüyorum. Diğer şarkılarla kıyaslarsak daha dikkat çekici, daha güncel ve Avrupa'daki genel müzik algısına hitap eden bir şarkı. Performansı yapan, genç ve sempatik bir bayan...

Siz sempatik değil misiniz yani?

Yağmur: Farklı bir sempatimiz var bizim.

Özgür: Ruhumuz güzel. (Gülüşmeler)

Ferman: Ama güzel bir parça. Sürpriz olmadı, hakkaniyetli bir sonuç. Sadece aradaki makas fazla.

Bugüne dek oy vermeyenlerden oy topladınız ama bazı ülkeler de şaşırttı. Sizi şaşırtan ülke oldu mu?

Ferman: Belçika, Almanya ve Yunanistan şaşırttı.

Yağmur: Dobra konuşursak Yunanistan'dan iki puan alsaydık şaşırmazdık ama sıfır puan şaşırttı. Siyasi platformda gerginlik yaşadığımız ülkelerin adaylarıyla inanılmaz iyi ilişkiler kurduk. İnsanlarla, halklarla ve düşüncelerle ilgili genelleme yapmamak lazım.

Gazze'ye giden gemilere Yunanistan da destek vermişti. Bu birliktelik yansımayınca şaşırıyor insan!

Ferman: Müzikle uğraşan insanların temel dürtüsü iyiden, güzelden bahsetmek ve hayal de olsa bu ütopik durumu ifade etmektir. O yüzden bizim hümanizmadan ayrı düşmemiz, barış ve kardeşlikten başka bir şey düşünmemiz zaten mümkün değil.

Yağmur: Yunan TV'sine sitemimizi ettik.
Özgür: Sıfır puan için teşekkürler. (Gülüşmeler)

Sevinciniz talihsiz bir döneme denk geldi. İsrailliler Gazze'ye insani yardım taşıyan gemiye saldırdı. Bu durum sizi nasıl etkiledi?

Ferman: Giderken de madenciler ölmüştü Zonguldak'ta. Gelirken de İskenderun ve İsrail'deki olaylar oldu. Kelimelerin kifayetsiz kaldığı bir şey. Biz olayın eğlence kısmında duran insanlar olduğumuz için bir tarafta üzücü olaylar bir yanda Eurovision gibi bir şey oldu. Bundan çok hoşnut değiliz.

Özgür: Öyle görenler oluyor, bu bizi üzüyor. Hakikaten bu talihsizlik! Dünyanın neresinde olursa olsun insanların ölmesi bizi üzer.

Ferman: Bireyler ya da hükümetler yanlış karar verebilir ama bunu genellememek lazım. Bundan sonra ne yapmalıyız, ona bakmalı.

Özgür: Birilerine sırt dönmekten ziyade bizim o Osmanlı'nın hoşgörü dediği geleneğin devamını görmek ve göstermemiz gerekiyor.

İsrail'in bu tavrı hoş görülebilir mi?

Özgür: Bu olay uluslararası platformda çözülmelidir. Oradaki yanlışlığın bütün kamuoyu tarafından paylaşılması gerekir.

Ferman: Gemideki tavra hoşgörü gösterilemez, tepki göstermeli; galeyana gelmeden.

Eurovision'daki tek rock şarkı size aitti. Hiç oy almadıklarımızdan oy alma nedeni bu mu?

Ferman: Hırvatistan'dan 12 puan almamızın, Makedonya'dan oy almamızın bununla ilgisi var. Estonya'dan almamızın da.

Efe: Ama Norveç?..

Cem: Norveç'ten 2 puan geldi.

Efe: Oradan çok gelmesi gerekiyordu.

Özgür: Bu ikincilik, MTV ödülümüzün de tesadüf olmadığını gösterdi.

Şunu da gösterdi: Almanya ve sizin dışında yeni bir müzikal heyecan olmadığını...

Ferman: Bu da iyi. Artık güncel müziği takip eden bir yarışma haline geliyor Eurovision.

Yağmur: Biz orada kendimizle yarıştık, başka yarışmacılarla değil. Ciddi ve yoğun bir süreç yaşadık, dayanıklılığımızı test etmiş olduk.

İlk beşte yer alsanız üzülür müydünüz?

Ferman: İlk beşte olmasaydık şu anki yaşadığımız sevinci yaşayamazdık. Çok da üzülüp kafamızı parçalayacağımızı sanmıyorum.

Özgür: Yarışmadan önce 'ne olacak, umurumuzda değil yolumuza devam ederiz' diyorduk da, ikinci olmanın rahatlığıyla 'İlk 5 olmasaydı kalırdık orada' diyorum.

Ferman: Buradan öyle güzel uğurlandık ki, insan 'sonuç alamazsak dönmeyelim' diyor.

Mütevazı bir grupsunuz. Şimdi ise sizi bütün dünya tanıyor. Bu, sizi değiştirir mi?

Ferman: Albüm çıkmadan önce de soruluyordu bu. Bu karakterimizi, yaşayış tarzımızı değiştirmiyor. Biz ne kadar okuduğumuz ve izlediklerimizden besleniyorsak kendi yaşayış biçimimizden de besleniyoruz. Sokakta olmayı seviyoruz, eğer başka karaktere bürünüp oradan koparsak o zaman biteriz.

Peki Eurovision müzik tarzınızı değiştirir mi?

Ferman: Yön verebilir. Mesela İngilizce albüm fikrini planladık. İngilizce de olsa içinde Türkçe sözler de kullanacağım, bazı nağmeleri İngilizce yapmak mümkün değil, onları kaybetmek istemiyorum. Anadolu'dan gelen grubuz ve bunu her zaman koruyacağız. Diğer insanlarla da derdimizi paylaşacağız.

Nedir derdiniz?

Özgür: Dünyanın her yerinde sorunlar aynı. Bahsettiğiniz şeyi evrensele yaymakla ilgili bu.

Ferman: İnsanlığın diyaloğa girmesini sonsuza kadar anlatmak isteriz. Birbirimizi dinlemiyoruz. Yeni neslin kafasında bu hep dönsün.

Yağmur: Televizyonu açtığınızda çok nadir olarak iki halkın savaşına şahit olursunuz. Genel olarak hükümetin askeri birimleri savaşırlar. İnsanların gönlünü kazanmak çok kolay, düşman etmek daha zor.

Her ne kadar ikinci olsanız da sizin Avustralya'daki halkoylamasında birinciliğiniz var. Avustralya müzikten çok iyi anlıyormuş mu dediniz? (Gülüşmeler)

Ferman: Onlar sabah 4-5'te deli gibi izleyip kendi aralarında oylama yapıyorlarmış. Bizi birinci seçmişler, mutlu olduk.

Tekrar Eurovision'a katılır mıydınız?

Cem: Eurovision için yok.

Ferman: Başkaları şans bulmalı.

Özgür: Bizi temsil edecek çok sanatçı var.

Efe: Girmelerini tavsiye ederiz, o ambiyans yaşanmalı.


Birlikte tatil yapmak mı, aman!

Sahne şovunuzda robot kullandınız. Sahnede şapkadan tavşan çıkaramayınca robotun içinden kız mı çıkaralım dediniz? (Gülüşmeler)

Özgür: Şarkıyı yaptıktan sonra geri kalan her şeyi kendi alanında profesyonel olan insanlara paslamakta fayda gördük. Robot bir metafor orada. Farklılıkları, insan ve robot ikilisinden hareketle vurguladık. Felsefik olarak bize hakim olan teknolojiden kurtulup insanlığın yakınlaşması olarak da bakabilirsiniz buna.
Ferman: O profesyonelliği görünce bakış açınız çok değişiyor. Turnelere de o tecrübe ile yaklaşacağız artık. Tecrübe kazanmak sonuçtan daha önemli.

Bu uzun süreçte neleri ertelediniz?

Cem: Dinlenmeyi!

Ferman: Ben bir şeyi ertelemedim.

Özgür: Akvaryumumu temizlemeyi.

Efe: Sosyal hayatımızı erteledik.

Ferman: Daha ne olacak ya, Norveç'teydik işte. (Gülüşmeler)

Türkiye'ye gelince, 'İki aydır beraberiz, dağılın artık' mı dediniz?

Ferman: Ufak bir tatil planlıyoruz.

Hep beraber mi?

Cem: Aman abi, aman! (Gülüşmeler)
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://www.manga.web.tr
tamaro21

avatar

Mesaj Sayısı : 217
Kayıt tarihi : 26/06/10
Yaş : 22

MesajKonu: Geri: maNga | Sokakta Olmayı Seviyoruz Yine Hep Böyle Kalacağız - Zaman    Çarş. Eyl. 15, 2010 7:14 pm

canım bişi sorucam bu ne zamanın röportajı
Question
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
TWEETY__SABRINKA

avatar

Mesaj Sayısı : 455
Kayıt tarihi : 20/08/10
Yaş : 25
Nerden : Azerbaycan

MesajKonu: Geri: maNga | Sokakta Olmayı Seviyoruz Yine Hep Böyle Kalacağız - Zaman    Çarş. Eyl. 15, 2010 8:51 pm

Sonuna kimi okuyamadim Smile HEr halda Eurovisiondan sonra yapilan bir reportaj...
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
yoNc@

avatar

Mesaj Sayısı : 2318
Kayıt tarihi : 27/03/10
Yaş : 23
Nerden : cehennemin dibinden...

MesajKonu: Geri: maNga | Sokakta Olmayı Seviyoruz Yine Hep Böyle Kalacağız - Zaman    Perş. Eyl. 16, 2010 4:02 pm

tamaro21 demiş ki:
canım bişi sorucam bu ne zamanın röportajı
Question

Bilmiyorum kiiee...
Rolling Eyes Rolling Eyes
Nette buldum paylaştımm...
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://www.manga.web.tr
 
maNga | Sokakta Olmayı Seviyoruz Yine Hep Böyle Kalacağız - Zaman
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Ferman Akgül Fan Sitesi :: Sadece Ferman! :: Ferman'a Mesajlar-
Buraya geçin: